İşçi Birliği

 

Güncel

Etkinlik ve Duyurular

İŞÇİ BİRLİĞİ Gazetesi'nden haberdar olun. E-posta adresiniz:

Google site içi arama

Hey Tekstil'de EMEP Oportünizmi

Hey Tekstil’de maaş alacakları ve 15–20 yıllık tazminatları gasp edilerek Şubat ayında işten çıkarılan 420 işçinin EMEP’in yönlendirmesiyle başlattığı direniş 156. gününde yine EMEP’in yönlendirmesiyle sona erdi. 14 yıl boyunca Hey Tekstil’de çalışmış ve direnişten bir süre önce işten ayrılmış bir işçi olarak bu direnişle ilgili gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Direnişin başından itibaren sürekli olmasa da direnişe destek olmaya çalıştım. Direniş Hey Tekstil’in önünde bir kafede oturma eylemiyle başladı, direniş çadırı ise daha sonra kuruldu. İşçiler kışın yağmuruna çamuruna rağmen aylarca direndiler. Başından beri pasif eylemlerle işçileri yönlendiren EMEP, işçilerin militan mücadelesini engelleyerek direnişi yasal zemine hapsetmeye çalıştı. Örneğin Aynur Bektaş’ın villasına yürüyüşe gittiğimizde çevik polis villaya 250 metre kala yolu kesti ve barikat kurdu. Direnişçi işçiler “Buraya kadar boşuna mı geldik? Barikatı zorlayalım” diyerek “Sermayeye barikat işçilere değil!” sloganını atmak istediler. EMEP’in direniş komitesi “Polis saldırır, aranızda hamile bayanlar var” gerekçesiyle kendi politik tutumlarına uygun davrandı ve sloganlara izin vermediler. Böylece komiteyi yönlendiren EMEP’liler, işçilerin kararlı direnişini engellediler. Daha direniş çadırındayken “Kapılara yaklaşmayın, yasal sınırları aşmayın” uyarıları yapmaya başlamışlardı.

Bu şekilde ilerleyen direnişten herhangi bir sonuç alınamadı ve EMEP direnişin 156. gününde işçilere hiçbir açıklama yapmadan direnişten çekildi. Hey Tekstil işçileri, direnişte kullanılan ve kendilerine ait olan malzemelerin EMEP tarafından alınmasıyla direnişin bitirildiğini öğrendiler. Başından beri EMEP’in yönlendirdiği komite bu olaydan iki gün sonra, 9 Temmuz’da, direnişi bitirdiklerini açıkladı. Direnişe devam etmek isteyen işçiler, EMEP’lilere “Bu komite bırakabilir, biz sonuna kadar devam etmek istiyoruz, malzemeleri almayın, ses cihazını, megafonu vb eşyaları almayın, bize destek verin” dediyse de EMEP’in yanıtı olumsuz oldu.

Direnişe devam ederken toplanan destek parasının ve direniş giderlerinin miktarı konusunda net bir biçimde bilgilendirilmeyen işçiler, destek parasının komitenin uygun gördüğü bir kısmını direniş sürerken işçilere dağıtılması, adli yardım imkanı bulunmasına rağmen EMEP’li avukatın dava parasını işçilerden talep etmesi gibi durumlarla da karşı karşıya kaldılar. Toplanan paranın ne kadar olduğu ve ne kadarının harcandığı hala tam olarak belli değil.  

Direniş süresince işçiler söz haklarının olmamasından, tüm kararların kendilerine danışılmadan EMEP in yönlendirdiği komite tarafından alınıp uygulanmasından rahatsız olduklarını söyleseler de onu aşacak iradeyi gösteremediler. Diğer devrimci gruplar sürece müdahale etmek istese de komite tarafından bunun a ya da b grubuna değil, (gerçekte sadece EMEP dışındaki) tüm siyasetlere karşı  bir tutum olduğu gerekçesiyle engellendiler.

Hey Tekstil direnişi EMEP’in sabotajıyla militan mücadeleden alıkonmuştur. 420 işçiyle başlayan direniş şu an 20 kadar işçiyle devam etmektedir. Direnişi devam ettiren işçiler sonuç alana kadar militan eylem biçimleriyle mücadele edeceklerini belirtiyorlar. Direnişi büyütmek için tüm ilerici devrimci güçlerin desteklerini bekliyorlar. Direnişin 170 inci günündeler. 

Eski Bir Hey Tekstil İşçisi

27.07.2012        

Tasarım ve Kodlama Sorun Teknik Büro tarafından yapılmıştır.