İşçi Birliği

 

Güncel

Etkinlik ve Duyurular

İŞÇİ BİRLİĞİ Gazetesi'nden haberdar olun. E-posta adresiniz:

Google site içi arama

Ruslar SSCB’ye Özlem Duyuyor

ABC, 18 Kasım 2011

Rusya, kısa süre sonra yapılacak parlamento seçimlerine doğru yaklaşırken, birçok eleştirmen, bu politik ve ekonomik durgunluğu SSCB'nin dağılması dönemindeki krizle karşılaştırıyor. Ve pek çok in­san SSCB'ye geri dönmek istiyor.

Merkezî Jeolojik Araştırmalar Müzesi'nde Sovyetler Birliği'nin bü­yük bir ev duvarını tamamen kaplayacak kadar devasa bir haritası ya­pılıyor. Ve haritanın tamamı mineralden. Şimdiden (henüz harita ta­mamlanmamışken bile) yüzlerce kişiyi müzeye çekiyor.

Müze Müdürü Aleksey Sokolov'un aktardığına göre, insanların bu SSCB haritasını gördüklerinde söylediklerinden bazıları şunlar:

"SSCB büyük bir ülkeydi."

"Büyük ve varlıklı bir ülkeydi ve dağılması utanç verici!"

"Halk, Sovyetler Birliği'nin parçalanmasını istemedi."

St. Petersburg'daki ünlü Nevski bulvarında Sovyet dönemini çağrış­tıran isimler taşıyan kafe ve dükkânlar çoğalıyor. Lenin posterleri bu kafeleri süslüyor ve TV ekranlarında her gün Sovyet filmleri gösteriliyor.

Moskova Sosyoloji Enstitüsünden Mihail Çerniş'in ifadesiyle; "Çar­pıcı olan, hiç SSCB'de yaşamamış ve asla Sovyet tarihinin bir parçası olmamış genç nesilde, eski SSCB'ye artan bir özlem duygusunun or­taya çıkması."

Merkezî meydanlardaki Lenin heykellerinden her yerde rastlanan orak ve çekice, SSCB'nin geçmişteki zaferini anımsatan şeyler her yer­de varlığını koruyor ve yeni Rusya'daki birçok kişi için geçmiş unutulamayacak kadar iyi.

Kaynak: http://www.abc.net.au/news/2011-11-18/ussr-resurgence-in-lead-up-to-election/3679050


Yazıyı arkadaşıma gönder
: E-Posta Adresiniz
: Adınız
: Arkadaşınızın E-Posta Adresi
: Güvenlik Kodu > 931908
: Mesajınız
Tasarım ve Kodlama Sorun Teknik Büro tarafından yapılmıştır.